Proč se u bazénů preferují podlahové výpusti a trysky?


Mnoho z nás si léto bez bazénu již neumí představit. Avšak již jen málo z nich se zajímá o techničtější detaily, které však mohou být poměrně důležité. Jednou z nich je i poloha výpusti či trysek. Na ní však závisí, jak bude údržba našeho bazénu jednoduchá či složitá.

Ukazuje se, že zdaleka nejlepší jsou podlahové výpusti a trysky https://www.chlorito.cz/podlahove-vypusti-a-trysky, a to hned z několika důvodů. U trysek je to především fakt, že špína se hromadí především na dně. Pokud je zde tedy pravidelně rozvířena, je mnohem větší šance, že bude nasáta filtračním systémem a vyčištěna. Díky tomu bude voda průzračná mnohem delší dobu.

čistá voda v bazénu

Také okysličování a promíchávání vody celkově je mnohem lepší a efektivnější, pokud se provádí odspodu. Pokud by byly trysky umístěny nahoře, zvířila by se pouze vrchní vrstva. Nedocházelo by tak například k vyrovnávání teploty či promíchávání, které také mimo jiné zabraňuje růstu řas a sinic – existují důvody, proč je najdeme prakticky jen ve stojatých vodách.

Pokud jde o výpusti, zde je odpověď jednoduchá. Ta by totiž měla sloužit k tomu, abychom mohli vypustit na podzim část či úplně všechnu vodu v přípravě na zimu. Pokud bude výpust u dna, vyteče voda sama a my nebudeme muset odčerpávat ručním čerpadlem.

typický zahradní bazén

Bohužel, zdaleka ne všichni si toto uvědomují, I to je důvod, proč se doposud prodávají bazény, kde jsou tato zařízení umístěna ve střední či dokonce vrchní části. Ano, v některých případech to skutečně může vypadat na pohled lépe, účelnost je však mnohem nižší. A přitom právě o tu by nám mělo jít v první řadě.

Proto, pokud se chystáte pořídit si nový bazén, dávejte pozor, aby byly tyto součásti právě ve spodní části. Tím si totiž značně usnadníte jinak poměrně obtížnou práci. A věřte, že kolem bazénu je starostí více než dost i bez toho, že bychom si museli sami, byť nechtěně, přidávat další.