Elektřina nemusí být drahá


Kdekdo dnes spílá vládě za to, jak je draho. Takový nárůst cen jako za této už dlouho nepamatujeme. A svádíme to tak ochotně na naši současnou vládní garnituru, protože je to nejpohodlnější. Vždy je snadnější najít si obětního beránka, než se dobírat podstaty problémů a hledat jejich řešení.

A tak si kdekdo z nás stěžuje třeba na růst cen elektřiny. Který byl, a to si přiznejme, skutečně enormní. Ale je smutné, kolik je tu těch kritizujících a jak málo je tu těch, kdo hledají způsob, jak na elektřině vlastně bezproblémově ušetřit.

slunce a panely

Slyšeli jsme hlasy mnohých našinců o tom, jak při těch cenách nebudou moci elektřinou topit, protože by je to zruinovalo, a jak tedy zmrznou. A i ti, kdo touto energií netopí, si stěžovali, protože se musí vařit, svítit… Ale kolik jenom z těchto stěžovatelů skončilo pouze u kritiky vlády, která to prý neměla dopustit, ale dopustila!

A zatímco někteří kritizovali a dodnes doplácejí na vysoké ceny, jiné už to netrápí. Protože dost našinců přišlo na to, že vlastně nemusí velkým dodavatelům ony nehorázné ceny platit. A to ne proto, že se stali neplatiči, ale prostě proto, že si zajistili vlastní zdroj elektřiny. Mnozí zjistili, že existuje fotovoltaika Brno, pořídili si tady solární panely a nyní už mohou vysokou cenovou hladinu u této energie ignorovat. Protože mají elektřinu ze slunce, a ta je, jak všichni víme, zadarmo. U té se pořídí jenom ony solární panely a pak už se jenom čerpá energie, aniž by tato majitele solárních panelů něco stála.

solární panely

Takové solární panely může mít dnes kdekdo. A ten, kdo si je pořídí, má skutečnou jistotu nezávislosti na těch, kdo nás svými cenami, jakkoliv zastropovanými, deptají. Ti, kdo mají solární panely, jsou v otázce elektřiny soběstační. A peníze, které tím ušetří a jež jsou nemalé? Ty se při dnešních vysokých cenách určitě nikomu neztratí.